Hoppa till innehållet
DNA-test

Begränsningar med DNA-test för hälsa

Uppdaterad 2026-06-18 Granskad mot officiella källor

Ett hälsoinriktat DNA-test kan ge insikter om genetiska förutsättningar kopplade till exempelvis kropp eller kost, men det finns tydliga gränser för vad ett sådant konsumenttest kan fastställa på egen hand. Läkartidningen har i flera artiklar pekat på att personliga DNA-test är av omdiskuterat värde och att marknadsföringen ibland ger sken av mer exakthet än det vetenskapliga underlaget medger. Att känna till begränsningarna gör det lättare att läsa resultatet med rätt förväntningar.

Läs produktens egen beskrivning

Dynamic Code redovisar vad DNA-test BODY faktiskt analyserar innan du beställer.

Se DNA-testet BODY hos Dynamic Code
Förstoringsglas ovanför ett DNA-diagram, symbol för begränsad tolkning
Ett DNA-test ger insikter, men kan sällan stå för sig självt som en fullständig förklaring.

Ett genetiskt samband är sällan hela förklaringen

En motion till Sveriges riksdag om risker med genetiska kartläggningar har pekat på att indirekta tekniker, där det som analyseras inte ensamt garanterat kopplar till det medicinska eller genetiska skeende som avses, är mer riskabla att tolka fel. De flesta egenskaper och hälsoutfall påverkas av en kombination av många gener och miljöfaktorer, inte en enskild markör. Det gör att ett konsumenttest som pekar ut ett fåtal gener sällan ger en fullständig bild av till exempel kostbehov eller träningsförmåga, även om det kan ge en indikation värd att fundera på.

Ett exempel på hur vården ser på gentest för ett specifikt tillstånd

1177 för vårdpersonal anger, i sitt kunskapsstöd om laktosintolerans i Region Östergötland, att DNA-test för laktosintolerans inte rekommenderas där. Det är ett konkret exempel på att vården i vissa fall aktivt avråder från att använda gentest för en fråga som ett konsumenttest annars skulle kunna ge sken av att besvara, och en påminnelse om att rekommendationer kan skilja sig mellan regioner och över tid. Ett testresultat bör därför alltid vägas mot vad den behandlande vårdgivaren säger, snarare än tvärtom.

Vad ett konsumenttest inte kan göra

Ett hälsoinriktat DNA-test kan inte fastställa en sjukdomsdiagnos, förutsäga med säkerhet hur din kropp kommer att reagera på en viss kost eller träningsform, eller ersätta den utredning som görs inom vårdens kliniska genetik. Om du har symtom, oro för en ärftlig sjukdom i familjen, eller frågor som kräver medicinsk tolkning, är nästa steg att kontakta din vårdcentral snarare än att dra egna slutsatser från ett konsumenttest.

Hur ett resultat kan påverka dig

Läkartidningen har beskrivit att personliga DNA-test kan lämna svar om risken att drabbas av flera vanliga sjukdomar, samtidigt som värdet av den typen av test beskrivs som omdiskuterat inom läkarkåren. Ett resultat som pekar på en förhöjd risk är inte samma sak som en diagnos, men kan ändå väcka oro. Det är värt att fundera på i förväg hur du skulle reagera på ett oväntat resultat, och att veta att du kan vända dig till din vårdcentral om ett resultat gör dig orolig, snarare än att försöka tolka det på egen hand.

Information, inte vård: ett hälsoinriktat DNA-test ersätter inte en läkarbedömning eller genetisk vägledning. Vid oro för ärftlig sjukdom eller andra medicinska frågor: kontakta din vårdcentral eller 1177.

Vill du se hur ett DNA-test skiljer sig från vårdens egen utredning finns en genomgång i DNA-test eller klinisk utredning. Läs också gärna om vad kategorin hälsoinriktat DNA-test faktiskt omfattar och om hur din genetiska data hanteras innan du testar dig.

Vanliga frågor

Kan ett hälsoinriktat DNA-test ge ett definitivt svar om min hälsa?

Nej. Testet ger insikter kopplade till ett fåtal analyserade gener, men de flesta egenskaper och hälsoutfall påverkas av fler faktorer än så. Se resultatet som en indikation snarare än ett facit.

Varför rekommenderar inte alltid vården DNA-test för en viss fråga?

Vårdens rekommendationer bygger på samlad klinisk evidens för just den frågan, vilket kan skilja sig från vad ett konsumenttest marknadsförs för att visa. Ett exempel är att DNA-test för laktosintolerans inte rekommenderas i vissa regioner enligt 1177 för vårdpersonal.

Kan resultatet från ett DNA-test förändras om jag testar mig igen?

Din arvsmassa förändras i princip inte, men tolkningen av vad en viss gen kopplas till kan uppdateras i takt med ny forskning. Ett resultat som tolkas idag kan därför beskrivas annorlunda i en framtida rapport från samma leverantör.

Vad ska jag göra om jag oroar mig efter ett resultat?

Kontakta din vårdcentral eller 1177 snarare än att dra egna medicinska slutsatser. Ett hälsoinriktat DNA-test är inte utformat för att ge en klinisk bedömning.

Till topplistan